Noderīgi padomi

Vai ierīkots ir mājsaimniecības tīkls vai tomēr jau kas sarežģītāks?

Visiem ir zināms, ka, lai varētu izmantot elektroiekārtas, ēkai ir nepieciešams ievilkt elektrību. Pa lielam vien tā liekas, ka visas ievilkšanas metodes beidzas vienā un tajā pašā kategorijā, ir ievilkts elektrotīkls un viss. Bet vai viss tiešām ir tik vienkārši?

Elektrotīkli iedalās trīs lielās kategorijās pēc sekojošajiem nosacījumiem:

1. Mājsaimniecības elektrotīkls – mājsaimniecības elektrotīkli elektrotīkli tiek ievilkti insulētās “šahtās”, lai vadi būtu pēc iespējas mazāk redzami un pieejami, lai samazinātu iespējamos bojājumus no apkārtējās vides. Vienas fāzes instalācijas ir ļoti biežas šādos scenārijos, bet, ņemot vērā, ka lielākā daļu elektriskās krāsnis, boileri un drēbju žāvētāji izmanto 240V priekš to darbības, ir nepieciešama arī divu fāžu instalācija.

2. Komerciālais elektrotīkls – pretēji mājsaimniecības elektrotīklam, komerciālās ēkās vadi pārsvarā tiek atstāti ārpus insulētām šahtām, tā vietā izmantojot kabeļu gofras, lai tos pasargātu no ārējiem faktoriem. Kā arī, atšķirība no kāda tipa komerciālā ēkā tiek ievilkta elektrība, var tikt izmantoti vadi ar dažādiem ekranējumiem, lai tos pasargātu no dažādām kaitīgām vielām, gāzēm vai šķidrumiem. Lielākajā daļā komerciālo ēku tiek ievilkta trīs fāžu instalācijas. Ņemot vērā arī izmantojamās iekārtas, var būt arī nepieciešams ievilkt augstākas kvalitātes rozetes, lai nodrošinātu iekārtu pareizu darbību un samazinātu bojājumu izveidošanos.

3. Industriālais elektrotīkls – industriālais elektrotīkls ir diezgan līdzīgs komerciālajam, jo arī tiek izmantota trīs fāžu instalācijas struktūra. Lielākā atšķirība ir tajā, ka dēļ lielās jaudas iekārtām, ir jāievieš daudz vairāk drošības līmeņi, lai samazinātu bojājumu parādīšanos un bojājumu gadījumā samazinātu elektrības bīstamību. Tāpēc industriālām ēkām tiek izmantotas metāliskas gofras, “bruņoti” kabeļi un izolētām šahtām. Kā arī elektrotīkls jāveido tā, lai uz katram vadam būtu pēc iespējas mazāka slodze, lai varētu vienlaicīgi darboties vairākas lieljaudas iekārtas.

Protams, atkarībā no nepieciešamības, vairākas no šīm specifikācijām var atšķirties, bet lielākoties elektroinstalācijas gaitā tiek sekots iepriekš apskatītajiem principiem un labajām praksēm.