Noderīgi padomi

Nekvalitatīvas elektroinstalācijas un ar to saistītās problēmas

Novecojis vai nekvalitatīvs iekšējais elektrotīkls bojā ikdienā izmantojamās elektroiekārtas un rada ne vien ugunsgrēku, bet arī elektrotraumu riskus. Ir svarīgi, lai elektrotīkls ir labā stāvoklī, it īpaši tajos uzņēmumos, kurā ir ierīces ar lielu elektrības patēriņu.

Tā kā tuvojas gada tumšais un aukstais laiks, kurā paaugstinās elektrības patēriņi un palielinās arī vienlīdz ieslēgto elektroierīču skaits, kas diezgan ievērojami vairāk noslogo elektrotīklu salīdzinājumā ar vasaras gaišajiem un siltajiem mēnešiem, būtu ieteicams pārliecināties, ka iekšējais elektrotīkls ir drošs. Ja tiek konstatētas kādas ierīces neregulāra darbība pie kādas rozetes vai ir redzami kādi vizuāli bojājumi, vēlams uzaicināt uz remontdarbiem sertificētu darbinieku.

Problemātiska elektroinstalācija var nodarīt nedz tikai zaudējumus dēļ tā, ka var tikt izsisti drošinātāji un veidot uzņēmuma dīkstāvi, bet arī tāpēc, ka nedroša elektroinstalācija, kā arī savu laiku nokalpojušas, bojātas elektroierīces ir bieži ugunsgrēku cēloņi. Ja klientiem piederošie iekšējie elektrotīkli ir nolietojušies, bojāti vai nepareizi ierīkoti, rodas strāvas noplūde, kas var ne vien bojāt pie strāvas pieslēgtas ierīces, bet izraisīt arī īssavienojumu un materiālu aizdegšanos. Nereti īssavienojumi rodas elektroinstalācijas savienojumu vietās, piemēram, kontaktligzdās. Nedroša elektroinstalācija var arī būt cēlonis paaugstinātai darbavietas riskam, jo nereti no bojātiem elektrotīkliem darbinieki gūst arī elektrotraumas.

Ja apskata īssavienojuma problēmas, tās parasti ir izolētas noteiktās elektroinstalācijas daļās, tātad, ja parādās īssavienojums vienā uzņēmuma daļā, tad problēma vajadzētu būtu tikai ap to īssavienojuma vietu. Ja īssavienojums atslēdz drošinātājus visā uzņēmumā, tad vai nu ir vairāki īssavienojumi vai arī ir uzstādīts ļoti nekvalitatīvs elektrotīkls, kurā nav uzstādīti standarta drošības pasākumi.

Kādos gadījumos nostrādā drošinātāji? Automātisko slēdžu vai drošinātāju galvenais uzdevums ir pasargāt cilvēku un īpašumu no nelaimes. Ja ir bojāta elektroinstalācija vai kāda elektroiekārta, tie atslēdzas, pasargājot īpašumu no ugunsgrēka vai cilvēku no strāvas trieciena. Tie var atslēgties arī gadījumos, ja elektrotīkls ir pārslogots, jo daudzviet ēku elektroinstalācija ir novecojusi un nav piemērota arvien pieaugošajam elektrības patēriņam. Pie šāda elektrotīkla vienlaicīgi pieslēdzot vairākas jaudīgas iekārtas, rodas pārslodze un automātiskais slēdzis drošības nolūkos atslēgsies. Tas ir būtiski no drošības viedokļa, jo bieža drošības slēdžu atslēgšanās var signalizēt par bojātu vai regulāri pārslogotu īpašuma iekšējo elektrotīklu.

Veicot regulāras elektroinstalācijas pārbaudes un uzturot elektroiekārtas labā tehniskā stāvoklī samazina potenciālu problēmu un zaudējumu veidošanos.