Elektrības instalācijas mazos un lielos uzņēmumos mēdz būt diezgan līdzīgas, pārsvarā atšķiras tas, cik fāzes tiek ievilktas un kā tiek plānota šī elektrotīkla ievilkšana. Šajā rakstā apskatīsim, kas tieši nosaka elektrotīkla atšķirības un kas sakrīt elektrotīklu instalācijās gan mazos gan lielos uzņēmumos.
Pirms mēs apskatam, no kā veidojas elektrotīkla atšķirības, apskatīsim to, kas gan lielos uzņēmumos gan mazos uzņēmumos ir diezgan līdzīgs. Atšķirībā no elektroiekārtu patēriņa un jaudas, gan lielos gan mazos uzņēmumos var būt divu fāžu elektrotīkls vai trīs fāžu elektrotīkls. Sadales skapis arī var būt iekārtots vienlīdzīgi. Gan lieliem gan maziem uzņēmumiem ir jāvadās pēc vieniem un tiem pašiem standartiem, pieņemot, ka uzņēmums nedarbosies ar kādām specializētām iekārtām, kur tad uzņēmumam jāvadās pēc vēl papildus vadlīnijām. Labās prakses nosacījumi arī ir vienlīdzīgi. Vadiem jābūt gofrās, lai tos pēc iespējas mazāk iespaidotu ārējie elementi, kā arī tie nedrīkst būt atklāti, lai personāls, vai, sliktākajā gadījumā, klients nevarētu tos netīšām vai tīšām aizķert vai sabojāt. Vadiem jābūt atbilstoši marķētiem, lai pie elektroinstalācijas darbiem uzreiz varētu saprast kas ir kas un ietaupītos laiks citiem darbiem. Elektrotīkls gan mazos uzņēmumos gan lielos jāveido tā, lai to varētu arī viegli modernizēt un paplašināt, pretējā gadījumā var rasties situācija, ka uzņēmums vēlas ieviest jaunas iekārtas, bet elektrotīkls ir izveidots tā, ka to vieglāk ir uztaisīt un ievilkt no jaunas nekā paplašināt.
Tik daudzas lietas sakrīt, bet kas tad īsti atšķiras?
Īstenībā, principā ļoti maz, un vairāk izmaiņas ir redzamas loģistikas ziņā. Lielās atšķirības sāk veidoties no tā, kāda specializācijas būs uzņēmumam. Gan lieli un mazi uzņēmumi var darboties ar ķīmiskiem elementiem un procesiem, kur tad ir nepieciešams elektrotīklu veidot tā, ka ķimikālijas nebojās ievilkto elektrotīklu. Abu tipu uzņēmuma var darboties ar lielas jaudas iekārtām, kur tad attiecīgi nepieciešams elektrotīklu veidot, lai tas varētu izturēt lielu spriegumu.
Tātad, īsumā varam secināt to, ka elektroinstalācija tik ļoti neatšķiras no tā, vai uzņēmums ir liels vai mazs, bet gan no tā, kādā novirzienā uzņēmums darbosies.