Noderīgi padomi

Kā ilgtermiņā samazināt elektrības patēriņus?

Katra mājsaimniecība maksā par patērēto elektrību, tikai citi mazāk un citi – vairāk. Šajā rakstā mēs apskatīsim, kā varētu samazināt elektrības patēriņus, sākot no ļoti vienkāršām iespējām līdz viedās automātikas ieviešanai.

Pirms mēs apskatam iespējas samazināt elektrības patēriņus, mums jāpapēta, kādos gadījumos ierīces patērē elektrību. Kamēr ierīce ir pieslēgta pie elektrotīkla, tā patērē elektrību, pat, ja tā aktīvi netiek izmantota. Tā tiek uzskatīta par dīkstāves patēriņu. Lai gan šis patēriņš nav baigi nozīmīgs iekārtām atsevišķi, bet, ja ir saslēgtas vairākas iekārtas elektrotīklā, šis skaitlis tomēr var kļūt diezgan ievērojams. Kad elektroiekārta tiek ieslēgta, tā sāk patērēt vairāk strāvas nekā dīkstāvē, bet ne vienmēr tā darbojas uz maksimāli norādīto jaudu. Piemēram, dators, kurā ir 800W barošanas bloks, vienmēr nepatērēs visus 800W pastāvīgi, bet patēriņš būs atkarīgs no tā patreizējās noslodzes.

Vēl viens svarīgs faktors ir ne tikai cik daudz elektrības patērē kāda ierīce, bet cik efektīvi ierīce izmanto elektrību. Eiropā lielai daļai ierīču ir arī norādīta energoefektivitāte, zemāk norādīts attēls ar piemēru:

Tagad, kad esam apskatījuši kā ierīces patērē elektrību, kā mēs varam samazināt patēriņus?
Viena no pirmajām lietām, kas liekas, pati par sevi saprotama, ir atslēgt ierīces no elektrotīkla, ja tās netiek aktīvi izmantotas, un pieslēgt tās atpakaļ, kad tās ir nepieciešamas, lai samazinātu dīkstāves patēriņus. Ja tiek plānots atstāt mājokli uz ilgāku laiku, var apsvērt atslēgt arī lietas, kuras parasti izmanto ikdienā, piemēram, ledusskapjus, televizorus, boilerus, jo tiem arī dīkstāves patēriņi mēdz būt lieli.

Ko darīt, ja vienmēr piemirstās atslēgt ierīces, vai arī paiet daudz laika, lai visas vienmēr atslēgtu? Var izmantot viedās rozetes. Šis ir pieejams risinājums jebkuram mājoklim, un ievads automatizācijā. Pat izmantojot diezgan vienkāršas viedās rozetes var ietaupīt. Tām var iestatīt laikus, kad tām vajadzētu strādāt, vai cik ilgi tām nepieciešams strādāt. Tas ļoti noder pie elektriskās sildīšanas, jo var ieslēgt sildīšanu uz kādu noteiktu laiku un tad to atslēgt uz kādu laiku. Var arī iegādāties modeļus, kurus var pieslēgt pie WiFi vai caur Bluetooth, un mainīt iestatījumus caur aplikāciju centralizēti.

Ja ir iespēja, var arī iegādāties jaunas iekārtas ar labāku energoefektivitāti. Šim variantam ir nepieciešams lielāks sākuma ieguldījums, bet ilgtermiņā tas ietaupīs diezgan ievērojamu naudas summu. Daudzos mājokļos vēl ir ļoti veci ledusskapji, kuri nedēļas laikā patērē gandrīz tikpat daudz elektrības kā jaunākas paaudzes ledusskapji mēneša laikā.